weekend-winnica.jpg

O NAS

"Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku"

- Laozi

Pierwsza Aptekarska Hurtownia Win Organicznych powstała z inicjatywy Aptekarza, z myślą o Aptekarzach. Stworzona z myślą o wyselekcjonowaniu z bogatej oferty rodzimych i światowych producentów win, takich gatunków i roczników szlachetnego trunku, które najlepiej służą zaspakajaniu potrzeb zdrowotnych. Idea została zaczerpnięta z tradycji aptekarskiej.

 

Bliskie związki pomiędzy apteką i winem rozpoczęły się w XIII w., kiedy Europejczycy przejęli ze świata arabskiego sztukę destylacji wina. W trakcie wielu stuleci aptekarze byli selekcjonerami i dostawcami najprzedniejszych gatunków win na dwory królewskie oraz książęce całej Europy. Podobnie i teraz – sprawdzamy, badamy i organizujemy spotkania, aby tak prowadzić prace badawcze nad winem, aby można kompetentnie informować swoich pacjentów o wskazaniach i przeciwwskazaniach do stosowania tego szlachetnego trunku.

Historia wina

Historia wina sięga bardzo dawnych czasów. Wzmianki na jego temat można znaleźć w mitach i podaniach oraz oczywiście w Biblii. Jest pewnym, że około 3000 lat p.n.e. uprawa winorośli była znana w Mezopotamii, Egipcie, Azji Mniejszej oraz Grecji. Co ciekawe, w okolicach Damaszku została odkryta prasa do tłoczenia winogron, która jest datowana na 6000 lat p.n.e., co wskazywałoby na jeszcze wcześniejsze wykorzystywanie winogron do produkcji wina. Starożytni uważali wino za dar bogów i było ono bardzo często spożywane zwłaszcza z dodatkiem miodu pszczelego, fig, szafranu i przypraw ziołowo – korzennych. Wino rozcieńczano z wodą, ponieważ uważano je za bardzo mocny napój. W Europie produkcja wina stała się znana wraz z powstawaniem Imperium Rzymskiego. Natomiast w Polsce winorośl pojawiła się prawdopodobnie wraz z przyjęciem chrześcijaństwa.